טלפון 1-700-500 789
איבוד זיכרון תלוי גיל פוספטידילסרין אקטיב בריין ספרות מקצועית מחקרים קליניים צור קשר
דף הבית
המטפלים שלנו
לחץ נפשי (Stress)
בעיות קשב וריכוז
זיכרון וקוגניציה
ספורט
איכות המוצר
הדרכה ומידע
1-700-500-789
לכל שאלה על אקטיב בריין, מלא את הפרטים והתשובה תשלח ישירות לדוא"ל שלך

לחץ נפשי (Stress)

רמות גבוהות של קורטיזול בגופינו מהווים סכנה בדיוק כמו שרמות גבוהות של כולסטרול יזיק ללב וסוכר בדם יסכן  חולי סוכרת

 

פוספטידילסרין וקורטיזול גבוה

הוכח במספר מחקרים קליניים כי פוספטידילסרין אקטיב בריין מנרמל רמות קורטיזול

אקטיב בריין הינו קומפלקס ייחודי המכיל פוספטידילסרין וחומצה פוספטידית אשר פועלים בסינרגיה לנרמל רמות קורטיזול המופרשות למחזור הדם לאורך זמן.  **בשנת 2004 נערך בגרמניה ניסוי "כפול סמיות" שבדק את השפעת הקומפלקס הייחודי אקטיב בריין על הורמון הלחץ קורטיזול, במחקר השתתפו אנשים בוגרים (גיל 24-45) שחולקו לקבוצות באופן אקראי, כדי לבדוק את רמות הקורטיזול בשעת לחץ,  לאחר שהכניסו את שתי הקבוצות למבחן לחץ יזום לקחו דגימות דם ורוק כדי לבדוק את רמת הקורטיזול בשתי הקבוצות. תוצאות המחקר הוכיחו באופן מובהק כי הקבוצה שנטלה את החומר הפעיל אקטיב בריין שמרה על רמות קורטיזול נורמאליות לעומת הקבוצה שנטלה את הפלסבו.

לחץ נפשי ומחלות

המחקר הרפואי וההוכחות המדעיות מצביעים בבירור על כך שרמות גבוהות של קורטיזול, המופרשות לאורך זמן, כתוצאה מלחץ מתמשך, מתישות את גופנו ופוגעות בבריאותנו בטווח הארוך.

בין ההשפעות השליליות שיש למצב זה, ניתן למנות תופעות כגון תיאבון מוגבר ותשוקת יתר למזונות מסוימים. מכיוון שאחד התפקידים העיקריים של הקורטיזול הוא לעודד את הגוף "לתדלק" מחדש את מאגרי האנרגיה שלו, שהתרוקנו כתוצאה מהתגובה ללחץ, רמות גבוהות של קורטיזול גורמות לתחושה מתמשכת של תיאבון מוגבר. התוצאה היא, שאתם רעבים כול הזמן. בנוסף לכך, סוג השומן שנאגר בגוף כתוצאה מעודף התיאבון הנובע מלחץ, נוטה להתמקם באזור הבטן, זו לא רק בעיה אסתטית,  הצטברות שומן באזור הבטן, מעלה את הסיכון ללקות במחלות לב, סוכרת וסרטן.

חוקרים ברחבי העולם גילו זה מכבר את הקשר בין רמות גבוהות של קורטיזול לבין מחלות כרוניות רבות.

רמות גבוהות של קורטיזול, כתוצאה מלחץ כרוני, מעלות את הסיכון לסבול מבעיות בריאות שונות, כגון:

•          תיאבון מוגבר ותשוקה למזונות מסוימים

•          עלייה בשומן הגוף

•          ירידה במסת שריר

•          ירידה בצפיפות העצם

•          התגברות מצבי חרדה

•          התגברות מצבי דיכאון

•          שינויים במצב הרוח (כעס ורגזנות)

•          ירידה בדחף המיני

•          פגיעה בתגובה החיסונית

•          קשיי למידה וזיכרון

•          החמרת הסימפטומים של תסמונת טרום וסתית (התכווצויות, תיאבון מוגבר)

•          החמרת תופעות הלוואי של גיל המעבר (גלי חום, הזעות לילה)

 

 תפקיד הקורטיזול

הורמון הקורטיזול קשור להתפתחות ההסטורית שלנו כבני אדם. הקורטיזול מופרש במצבי מתח ולחץ וגורם לשרשרת תגובות כמו: העלאת דופק ולחץ דם, הרחבת אישונים, גיוס שרירים ועוד.

המטרה  הראשונית של תגובות אלו,  עוד משחר ההסטוריה של האדם לאפשר בריחה מגורם סכנה כמו חיית טרף. קורטיזול הינו הורמון השרדותי.

השינויים שמעורר קורטיזול בגוף האדם מיועדים להיות זמניים בלבד- רמתו בדם עולה מהר במצבי לחץ וסכנה ויורדת במהירות לאחר שמצבים אלו חולפים.

בעידן המודרני אנו חשופים לגורמי לחץ רבים (עבודה, ילדים, לימודים, תשלומים ועוד) רמות קבועות של לחץ כרוני יוצרות רמות גבוהות של קורטיזול בגופינו המשפיעות לרעה על בריאותינו,  במקום לרדת באופן מהיר בריכוזו בדם הקורטיזול נשאר ועל ידי כך גורם לשורה של שינויים שגופנו מתקשה להתמודד עימם.

במצב לחץ כרוני ורמות קורטיזול גבוהות ההשפעה הראשונית כמעט לא מורגשת. הסימפטומים יכולים להיות עלייה מתונה במשקל ירידה ברמות האנרגיה,  דחף מיני ירוד ובנוסף בעיות זיכרון .

תופעות שבאופן טבעי נייחס ברוב המקרים לתהליך הזדקנות - בתהליך ההזדקנות קורטיזול גבוה ממלא תפקיד מפתח בשינויים השליליים החלים בגופינו.

מן המדע

ראשוני החוקרים בתחום, גילו כי לחץ כרוני מפריע בדרכים שונות למהלך התקין של חילוף החומרים בגוף. אחד מהחוקרים האלה היה האנס סלייה, שנחשב לאבי תורת הפיזיולוגיה של הלחץ. תוצאות הניסויים שערך סלייה בחיות היו מדאיגות ביותר, שכן, הן הצביעו על כך שחיות שנחשפו ללחץ פיתחו סוגים שונים של מחלות וכיבים ומתו מוות מוקדם.

בשנים האחרונות, התפרסמו מחקרים רבים הטוענים כי ללחץ יש השפעות ארוכות טווח על הבריאותינו.  במהלך הזמן הצטברו הוכחות מדעיות רבות המעידות על כך שלחץ גורם להשמנה, מדלדל את העצמות, פוגע במוח ומדכא את המערכת החיסונית,  בנוסף מרוקן את מאגרי האנרגיה ופוגע בדחף המיני שלנו, הכול באשמת הקורטיזול!

 

**המחקר התפרסם בירחון היוקרתי:

International Journal on the Biology of StressVol. 7 (2), pp119–126June 2004

 

 האתר נבנה על ידי אינדיגו עיצוב ואתרים